Grand Tours of Scotland Goes to Norway

Regissør: Morten Offerdal
Manus: Paul Murton, Lasse Gallefoss
Produsent: Morten Offerdal
Produksjonsselskap: Pandora Film AS


Tilskudd fra Vestnorsk filmsenter
Mars 2012: 125 000


Norge og Skottland er to små land skilt av et kort stykke hav. Dette havet har nordmenn og skotter krysset i over tusen år. Vi har kysset for å plyndre. Vi har krysset for å krige. Men oftest har vi krysset det som venner og gode naboer. Og noen av dem som krysset Nordsjøen, forandret landet de kom til for alltid.

Historikeren Paul Murton, som er en av programlederne, er selv et resultat av det nære forholdet mellom Skottland og Norge. Hans mor er skotsk og hans far bergensk. Han er både utenlandsk turist og litt lokalkjent + snakker norsk. På ferden vil han følge fotsporene til alt fra skotske armeer og heksejegere til skotten som lærte beboerne i Stranda å sette pris på de fantastiske fjellene de bodde ved.

Programserien er i en tidlig utviklingsfase, men noen fascinerende fortellinger har allerede fanget produsentenes interesse. Muligheten er derfor stor for at vi blir tatt med til Øye på Sunnmøre, Åndalsnes og Bergen. ( Bergen pga. de to etterkommerne etter den gæliske klanen Mac Griogair, Edvard Grieg og Nordahl Grieg). Og helt sikkert Ålesund, Sunnmørsalpene, Geiranger, Lærdal, Jotunheimen, Kringen, Gudbrandsdalen Nordkapp, Vardø, Troldhaugen, Jærstrendene m.m.
Serien lages både for det norske og britiske tv-markedet, og er et samarbeid mellom det skotske produksjonsselskapet Timeline og det bergenske produksjonsselskapet Pandora Film.

Forrige
Forrige

Soda

Neste
Neste

Skyggeprinsessen