Kulturministeren til Dokumentarkonventet
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery kommer til Dokumentarkonventet, som arrangeres på Solstrand 9. - 11. desember 2024. Dette er første gang en sittende kulturminister åpner Dokumentarkonventet. Vi gleder oss til å gi henne en varm velkomst, og er svært glade for anerkjennelsen av norsk dokumentarbransje.
Kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery. Foto: Ilja C. Hendel/KUD
Planlegging og programmering av årets Dokumentarkonvent er godt i gang, og det er med glede at vi nå kan annonsere de første sesjonene i årets program. Påmeldinger fra deltakerne kommer inn jevnt og trutt, og vi oppfordrer alle til å være tidlig ute for å sikre seg billett.
Qutaiba Barhamji
Qutaiba er en verdenskjent klipper fra Damaskus, Syria som er bosatt i Paris. Vi er glade for å annonsere at han kommer til Solstrand for å gi oss en mesterklasse i klipp. Filmene hans har blitt vist på festivaler over hele verden, inkludert Cannes, Venezia, Sundance og IDFA.
Blant dem er de flerprisvinnende dokumentarfilmene «POISONOUS ROSES» (2018, regi. Ahmed Fawzi), "HOW TO SAVE A DEAD FRIEND” (2022, regi. Marusya Syroechkovskaya), nominert til European Film Awards, "SMOKE SAUNA SISTERHOOD" (2023, regi. Anna Hints), og "FOUR DOUGHTERS (Les filles d'Olfa)" (2023, regi. Kaouther Ben Hania) offisiell konkurranse i Cannes og vinner av L'Oeil d'or 2023.
Workshop med Joanna Solecka
Joanna er daglig leder for markedsføringsbyrået Alphapanda sin avdeling i Polen, som er et internasjonalt filmmarkedsføringsbyrå spesialisert på digitale kampanjer og sosiale medier.
Hun jobber med CEE, USA og det Skandinaviske markedet. Alphapanda jobber blant annet med European Film Awards, Curzon, Warner Bros, samt mange europeiske salgsagenter, distributører og produksjonsselskaper.
Joanna skal gi oss en workshop i markedsføring for film, og gi oss sine beste tips for en vellykket filmlansering. I tillegg til vi tilby 1-1 møter i samarbeid med Joanna for utvalgte prosjekter. Påmelding og mer informasjon om dette blir annonsert i Dokumentarkonventet sine kanaler på et senere tidspunkt.
De siste internasjonale prosjektene Joanna har markedsført er: “SMOKE SAUNA SISTERHOOD” (Sundance-vinner: Beste regipris '23), “SEA SPARKLE” (Berlinale Generation Opening Film '23), “GIRL PICTURE” (Sundance Publikumsprisvinner '22), “HOW TO SAVE A DEAD FRIEND” (Vinner DOC:NYC, shortlisted for European Film Award '22), “FLEE” (European Film Awards Winner '21), “NINJABABY” (SXSW Audience Award Vinner '21).
Flere programposter blir annonsert fortløpende!